ליצירת קשר

התקשרו: 03-6361775
או מלאו את הטופס הבא:
שם (*)
יש למלא שם ומשפחה.
טלפון (*)
יש למלא מספר טלפון
מייל (*)
יש למלא כתובת מייל.
פרטי ההודעה
הקלידו את המספר הבא הקלידו את המספר הבא
  
מספר לא ברור? נסו מספר חדש
יש למלא את המספר במידה והקוד אינו ברור לחצו בקישור למעלה לקבלת מספר חדש
התמחויות מזונות סבא וסבתא
סעיפים 4 ו5 לחוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) קובע את החיוב של סבים במזנות נכדיהם. סעיף 5 קובע את התנאים לחיוב זה. חובה זו תקום בהתקיים שלושה תנאים מצטברים:
  • מצבם הכלכלי יאפשר את התקיימותם האישית גם לאחר תשלום דמי המזונות עבור הנכד.
  • אין הנכד מסוגל לפרנס את עצמו על ידי מציאת תעסוקה מכניסה אשר תספק את דמי קיומו.
  • הנכד אינו יכול לקבל את מזונותיו מאביו או ממקור הכנסה אחר (כגון ירושה או עיזבון).

 

פירושו של התנאי הראשון הוא כי אם לאותם סבא ו/או סבתא, יש די כסף כדי לספק את צרכיהם שלהם, של בן הזוג שלהם, או של ילדיו הקטינים של אותו בן זוג. למשל, אם לסבא נכסים רבים וחי חיי מותרות, מעבר למה שהוא זקוק לו באופן יומיומי, בהווה ובעתיד, אזי עומד הוא בתנאי מס' 1. לעומת זאת, אם הסב מתקיים אך בקושי מקצבת זקנה או שנאלץ לממן בן זוג או ילדים קטינים של אותו בן זוג, הרי שאין הוא עומד בתנאי זה ולרוב לא יחוייב במזונות.

פירושו של התנאי השני הוא כי לנכד אין אמצעי פרנסה אחר, כמו למשל הורה מפרנס באופן סביר (אף אם בדוחק), מזונות מידי המוסד לביטוח לאומי, ירושה, נכסים וכד'. כך למשל, אם הקטין מקבל מזונות מידי הביטוח הלאומי, אף אם לא את מלוא הסכום שנפסק לו בפסק הדין, לרוב, לא יהיה הוא זכאי למזונות סבא וסבתא.

פירושו של התנאי השלישי: הנכד עשוי להיות זכאי למזונות רק במקרה שהורהו אינו מפרנסו במידה סבירה, או מבן משפחה אשר קודם לסב ו/או לסבתא ברצף חיוב המזונות. כך למשל, הרוי האב הם הבאים בתור בחיוב המזונות לאחר האב עצמו, ולא הורי האם.

הנטל להוכחת קיומם של תנאים אלו מוטל על התובעים. בפסק דין של השופטת מקייס משנת 2001 נקבע במקרה של שני נערים בני 13 ו - 17 שאביהם הפסיק לשלם מזונותיהם בגין מחלה קשה ומצב כלכלי קשה, כי הוריו, אשר מצב הכלכלי היה יציב, ישאו במזונות נכדיהם במקום האב. בפסק דין נוסף משנת 2005, בו נכד תבע את סבו וסבתו למזונות בשל חוסר תפקודה של אימו עקב הגירושין מאביו. הסבים, אשר מצבם הכלכלי היה רעוע, חויבו ב - 40% ממזונות הילד, ואילו אביו, אשר מתקיים מקצבת הביטוח הלאומי חוייב ב - 60%.

פרטי התקשרות

כתובת:
נירים 3, ת"א
טלפון:
03-6361775
למקרים דחופים:
054-5500087
פקס:
03-6361799